Pamiętnik TLW 2011
Od Redakcji
Od Redakcji
Oddajemy dziś do rąk czytelników już 15 tom „Pamiętnika Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego”, wznowionego w 1997 r. po 60. latach „przymusowej nieobecności”.
W pierwszym, historycznym już, numerze czytamy: „W nowej sytuacji społeczno-politycznej Zarząd Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego w 1996 r. na wniosek prezesa, doc. hab. med. Jerzego Jurkiewicza, podjął uchwałę o wznowieniu edycji „Pamiętnika Lekarskiego Towarzystwa Warszawskiego”, doceniając jego doniosłą rolę jako jednego z najstarszych pism lekarskich w rozwoju polskiej medycyny.
Podobnie jak jego poprzednik „Pamiętnik” zamierza dokumentować działalność społeczno-naukową Towarzystwa, a także warszawskiego środowiska lekarskiego w różnych jego aspektach”.
Tej idei redakcja starała się służyć przez minione lata.
Pierwszym redaktorem naczelnym był nieodżałowanej pamięci dyrektor Głównej Biblioteki Lekarskiej prof. Janusz Kapuścik, a przewodniczącym Kolegium Redakcyjnego prof. Witold Rudowski – wybitny chirurg, nauczyciel akademicki wielu pokoleń lekarzy. Kiedy ich zabrakło, zrodziła się myśl powierzenia redakcji kolejnych „Pamiętników” członkom Kolegium Redakcyjnego, specjalistom różnych dziedzin medycyny. I tak wielotematyczny dotąd „Pamiętnik” stawał się monotematyczny.
Tegoroczny tom wraca do pierwotnej struktury – różnorodności tematycznej. Mamy nadzieję, że Czytelnicy to zaakceptują. Cenny będzie każdy głos w tej sprawie.