<< powrót

Pamiętnik TLW 2009

Wstęp

 

 

Koleżanki i Koledzy!

 

Rok 2009 – rok wielkich, ważnych rocznic i jubileuszy, rok, w którym Polacy będą wspominać i oceniać na nowo wydarzenia, które zmieniły świat, Polskę i nas samych. Wspólnie z innymi my lekarze będziemy dyskutować i wracać pamięcią do tragicznych skutków II wojny światowej w 70. rocznicę jej wybuchu. Będziemy  zastanawiać się nad bilansem 20 lat, jakie upłynęły od momentu uwolnienia się od trwającej prawie pół wieku dominacji sowieckiej.

Dokonamy też podsumowania efektów działalności naszej lekarskiej korporacji – Izb Lekarskich – o której odrodzenie z taką determinacją i walczyliśmy w latach PRL-u, a   dzisiaj formułuje się o niej tak wiele skrajnie odmiennych, czasem negatywnych, opinii.

Rok  2009 to także uroczyście proklamowany i obchodzony Rok dr. Tytusa Chałubińskiego – profesora warszawskiej Akademii Medyko-Chirurgicznej i Szkoły Głównej, Prezesa Kasy im. Józefa Mianowskiego, członka rzeczywistego i honorowego Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego. Konferencje, sympozja i spotkania poświęcone temu wspaniałemu lekarzowi, moraliście i filantropowi, niestrudzonemu społecznikowi i propagatorowi piękna Tatr, przypominają i przybliżają nam współczesnym jego niezwykłe dokonania i jego postawę, stanowiące pozytywny,  ciągle aktualny wzór postępowania dla kolejnych pokoleń lekarzy.  

Będziemy się cieszyć obchodząc z  dumą rocznicę 200 lat nauczania medycyny w Warszawie. Dorobek dwóch wieków pracy, badań, poświęcenia i ofiar jest, imponujący, jest wspaniałym darem warszawskiego środowiska medycznego dla swojego kraju, dla swojego miasta, dla ludzi. Motto działań Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego – „Ludziom i Ojczyźnie”– stało się wiodącym hasłem obchodów rocznicowych naszej Alma Mater, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W prosty, piękny sposób wyraża najważniejsze przesłanie działań środowiska medycznego. Na granitowym obelisku, ustawionym przed gmachem Rektoratu, widnieje owinięta wężem laska Eskulapa, a pod nią napis: „Ludziom i Ojczyźnie 1809 – 2009”. Obecnym i przyszłym pokoleniom lekarzy, farmaceutów, pielęgniarek i innym członkom zawodów medycznych wskazuje on jasno wytyczony kierunek, drogę, po której przez 200 minionych lat szli wytrwale nasi poprzednicy, drogę, którą nasi następcy pójść powinni – i pójdą.

Rok 2009, rok wielkich, ważnych dla Polaków rocznic i jubileuszy niech się święci! Niech będzie Rokiem obfitym w plon dobry i pożyteczny dla nas wszystkich. Z nadzieją, że tak się stanie.

Proszę o przyjęcie wyrazów  szacunku wraz z najserdeczniejszymi  pozdrowieniami

              Jerzy Jurkiewicz

                    Prezes