Pamiętnik TLW 2016
SPRAWOZDANIE PREZESA I ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI TOWARZYSTWA LEKARSKIEGO WARSZAWSKIEGO ZA ROK 2015/2016
Zarząd Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego w okresie sprawozdawczym działał w następującym składzie:
PREZYDIUM
Przewodniczący – prof. nadzw. dr hab. med. Jerzy Jurkiewicz
Wiceprzewodniczący – prof. dr hab. med. Witold Mazurowski
Sekretarz – dr n. med. Wiesława Granowska
Skarbnik – dr n. med. Jerzy Goliszewski
Członek Prezydium – dr n. med. Krystyna Podgórska
CZŁONKOWIE ZARZĄDU
mgr Hanna Bojczuk
dr n. med. Adam Czarnecki
prof. dr hab. n. med. Jerzy Kotowicz
dr n. med. Daniela Machnicka
dr n. med. Andrzej Perzanowski
prof. dr hab. med. Mieczysław Szostek
dr med. Janusz Wasilewski
KOMISJA REWIZYJNA
prof. dr hab. n. med. Jerzy Bidziński
dr n. med. Zbigniew Kosmalski
lek. med. Jerzy Radziszewski
lek. med. Zbigniew Węgrzyn
SĄD KOLEŻEŃSKI
dr inż. Marian Baraniecki
prof. dr hab. med. Hanna Stypułkowska-Misiurewicz
prof. dr hab. med. Janusz Wasyluk
Posiedzenia Zarządu Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego, zwoływane w trybie i w składzie statutowym, odbywały się raz w miesiącu. W sprawach wymagających pilnego omówienia były zwoływane zebrania członków Prezydium TLW.
Sekretarz TLW przyjmował interesantów w wyznaczonych dniach, tj. w czwartek w godz. 12.00-16.00.
Sprawy finansowe TLW prowadziła księgowa zatrudniona w wymiarze ½ etatu.
TLW zatrudniał w sekretariacie 2 osoby na ½ etatu.
W okresie sprawozdawczym w dalszym ciągu obowiązywała umowa najmu z Panem Sylwestrem Puchtą dotycząca użytkowania parteru, pomieszczeń podziemnych budynku wraz z wyposażeniem kuchni oraz użytkowania ogrodu i jego konserwacji.
W strukturze Towarzystwa działały w okresie sprawozdawczym następujące Koła:
Koło Medycyny Komunikacyjnej
Koło Lekarskie Szpital Barska – nieaktywne
Koło Lekarskie Szpital Bielański – nieaktywne
Koło Historii Medycyny i Farmacji
Koło Młodych Lekarzy
Koło Raszyńska
Koło Szpital Wolski
Koło Roku Akademickiego 1950 – 1955
Połączone Koła Lekarzy i Medyków Powstania Warszawskiego i Słuchaczy Szkoły Zaorskiego – zakończenie działalności w 2014 r.
Koło Lekarzy Emerytów Okręgowej Izby Lekarskiej
Sekcja Historyczna PTL i Koło Historyczne TLW.
W strukturze TLW działają jako samodzielne jednostki organizacyjne: Stowarzyszenie Twórców Muzeum Zamku i Szpitala Wojskowego na Ujazdowie oraz Stowarzyszenie Wychowanków Warszawskiej Medycyny i Farmacji.
Towarzystwo Lekarskie Warszawskie prowadzi działalność naukowo-kulturalną, organizuje wykłady znanych naukowców, prowadzi redakcję – wydaje „Pamiętnik TLW”, w którym zamieszcza się relacje z wydarzeń ważnych dla środowiska lekarskiego Warszawy i nie tylko. W każdą środę miesiąca odbywają się spotkania z interesującymi osobowościami teatru, dziennikarzami i literatami. Animatorem tych spotkań była, jak w ubiegłym okresie sprawozdawczym, p. Ewa Warelis. W okresie sprawozdawczym ze względu na rosnące koszty postanowiono zmniejszyć ilość spotkań środowych do trzech w miesiącu. W efekcie rozmów z Kołem Emerytów Okręgowej Izby Lekarskiej część kulturalna spotkań została udostępniona szerszej publiczności.
Spotkania Koła Roku Akademickiego 1951-1955 odbywały się regularnie w każdy pierwszy wtorek miesiąca. Sekcja Historyczna PTL i Koło Historyczne TLW – spotkania odbywały się w każdy przedostatni piątek miesiąca, zaś w każdy trzeci poniedziałek miesiąca miały miejsce spotkania Koła Lekarzy i Emerytów Okręgowej Izby Lekarskiej połączone z prelekcjami.
Dnia 10 czerwca 2015 r. odbyła się doroczna uroczystość Wolffiana. Po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą Augusta Ferdynanda Wolffa nastąpiło wręczenie odznaczeń w salach Klubu Lekarza, a następnie prezentacja „Pamiętnika TLW” 2015. Prezes odznaczył redaktora „Pamiętnika” Dyplomem Prezesa TLW. Medale „Ludziom i Ojczyźnie” otrzymali członkowie TLW, którzy zostali uhonorowani za nieprzerwaną 20-letnią pracę na rzecz Towarzystwa: dr Adam Czarnecki, dr Wiesława Granowska, dr Zbigniew Kosmalski, dr Andrzej Perzanowski, dr Witold Sikorski, dr Janusz Wasilewski i dr Zbigniew Węgrzyn. Ponadto księgowa pani Teresa Adamajtys za skrupulatną i żmudną 20-letnią pracę została wyróżniona przez Prezesa TLW medalem „Włodzimierza Brodowskiego i Ludwika Paszkiewicza”.
12 czerwca 2015 r. członkowie Koła Rocznika Akademickiego 1951 świętowali w salach Klubu Lekarza 60-lecie uzyskania dyplomu.
Również w czerwcu 2015 r. Prezes prof. Jerzy Jurkiewicz został powołany na stanowisko Przewodniczącego Rady Naukowej Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki w Warszawie. Spowodowało to zacieśnienie związków pomiędzy obiema instytucjami.
Jak co roku, w okresie od 1 sierpnia do 2 października, przedstawiciele Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego uczestniczyli w uroczystościach związanych z wybuchem Powstania Warszawskiego. Złożono wieniec pod pomnikiem Powstania Warszawskiego.
19 września 2015 r. w Wilnie obchodzono 25-lecie Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie. Towarzystwo Lekarskie Warszawskie było reprezentowane przez dr Krystynę Podgórską-Baraniecką i dr. inż. Mariana Baranieckiego. W czasie wizyty odwiedzili Oni również cmentarz Na Starej Rossie i obejrzeli pomniki, do których odnowienia przyczyniło się finansowo także Towarzystwo Lekarskie Warszawskie. Na ten cel wyasygnowano z kasy TLW 3 000 zł.
2 października 2015 r. w hotelu Hilton w Warszawie odbyło się Walne Zebranie członków Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Towarzystwo Lekarskie Warszawskie reprezentowali delegaci wybrani w czasie Walnego Zebrania TLW, które odbyło się w marcu 2015 r. Do Prezydium PTL wybrani zostali: prof. Waldemar Kostewicz – Prezes, prof. Jerzy Polański – Wiceprezes, dr Andrzej Ignaciuk – Wiceprezes, dr Antonii Sydor – Wiceprezes, dr inż. Marian Baraniecki – Sekretarz, dr Beata Zawadowicz – Zastępca Sekretarza, dr Krystyna Podgórska-Baraniecka – Skarbnik, dr Ewa Kapala – Zastępca Skarbnika, prof. Jerzy Jurkiewicz – Członek Prezydium.
Dnia 16 listopada 2015 r. Towarzystwo Lekarskie Warszawskie wraz z Kołem Lekarzy Emerytów Okręgowej Izby Lekarskiej zorganizowało Spotkanie Patriotyczne, w programie którego znalazł się wykład mgr Hanny Bojczuk „Rok 1915 – przedświt zwycięstwa”. W czasie uroczystości sanitariuszki Pani Krystyna Król-Jaczewska ps. „Królik” oraz Pani Krystyna Nowacka-Wróblewska ps. „Kinga” odznaczone zostały Medalem Digno Laude. Spotkanie zakończył koncert pieśni i piosenek patriotycznych w wykonaniu zespołu „Magia”.
W dniu 22 grudnia 2015 r. w salach Klubu Lekarza świętowaliśmy 100. rocznicę urodzin dr. Jana Bohdana Glińskiego. Jubileusz zaszczycił swoją obecnością Marszałek Senatu RP dr Stanisław Karczewski. Szanowny Jubilat został uhonorowany tytułem Spectatissimus, otrzymał przynależny do tytułu srebrny pierścień i stosowny dyplom. Laudację dr. J. B. Glińskiego wygłosiła prof. Bibiana Mossakowska.
Przez cały okres sprawozdawczy członkowie Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego byli gorąco zaangażowani w działalność Ochotniczego Korpusu Opiekuńczego OKO, powstałego jako wspólna inicjatywa Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego i Mazowieckiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.
Z inicjatywy Prezesa TLW 3 marca 2016 r. w Senacie RP została zorganizowana konferencja pt. „Lekarz – zawód szczególnego zaufania społecznego”, poświęcona problemom relacji pomiędzy chorym a lekarzem i znaczenia wzajemnego zaufania dla właściwego leczenia.
W dniu 16 kwietnia 2016 r. Prezes TLW prof. Jerzy Jurkiewicz przewodniczył pierwszej sesji V Konferencji Służby Zdrowia „Ból i cierpienie – ognisko światła i ciemności. Medycyna – teologia – kultura”, która odbyła się w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W konferencji wzięło udział około 150 osób.
Na zaproszenie Marszałka Senatu Rzeczypospolitej dr. Stanisława Karczewskiego prof. Jerzy Jurkiewicz uczestniczył 14 kwietnia 2016 r. w uroczystościach 1050-lecia Chrztu Polski w Poznaniu.
W tym samym czasie w siedzibie TLW naszym specjalnym gościem był Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej p. Franciszek Spula. Była to okazja do przypomnienia i powtórzenia gorących słów wdzięczności za wspaniały dar, jaki 20 lat temu Towarzystwo Lekarskie Warszawskie otrzymało od Kongresu Polonii Amerykańskiej – najnowsze wydawnictwa medyczne o wartości 1 200 000 dolarów.
W dniu 4 maja 2016 r. Prezes prof. Jerzy Jurkiewicz przeprowadził na ten temat rozmowę z Wiceprezydentem Warszawy Jackiem Wojciechowiczem, sugerując konieczność ustalenia stałej dotacji na pomoc dla Powstańców Warszawskich. Jednocześnie w sprawie Ochotniczego Korpusu Opiekuńczego OKO przeprowadzono rozmowy w Ordynariacie Wojska Polskiego z p. Jackiem Macyszynem.
Sprawozdanie z działalności kulturalno-oświatowej
We wrześniu 2012 roku wznowiono w Klubie Lekarza działalność kulturalno-imprezową. Decyzją powołanej do życia Komisji Klubowej, której przewodniczącym został wybrany dr Adam Czarnecki, ustalono środę jako dzień spotkań klubowych. Przez minione cztery sezony zaproponowano w środowe wieczory 109 spotkań o charakterze artystycznym, edukacyjno-poznawczym, rozrywkowym.
Największą popularność wśród naszej publiczności zyskały koncerty, recitale, spektakle i spotkania typu talk-show. Na koncerty i spektakle zapraszaliśmy artystów profesjonalnych i amatorów najczęściej nagradzanych w konkursach i przeglądach artystycznych. Stałą współpracę nawiązaliśmy z Wydziałem Wokalno-Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fr. Chopina w Warszawie, grupą teatralną „Teatrzyk A’la Kabaret” z Domu Kultury Śródmieście w Warszawie i dr. Kubą Sienkiewiczem (koncert raz w roku).
Wydarzeniem był występ chóru The Silver City Singers z Aberdeen w Szkocji z piosenkami filmowymi, estradowymi z lat 50. – 70. XX w. Koncertowali w Klubie Lekarza między innymi Majewski (szanty, piosenki satyryczne) i Roman Ziemlański (twórczość Okudżawy, Wysockiego). Dużym zainteresowaniem klubowiczów cieszyły się spotkania prowadzone w formule talk-show – cykl „Z aktorskiego albumu”. Nasze zaproszenie przyjęli: Emilia Krakowska, Artur Barciś i Jerzy Stuhr. Na wieczory autorskie zgodzili się też: Maria Czubaszek, Barbara Wachowicz, Lidia Stanisławska, Krzysztof Daukszewicz i Maciej Nowak.
Nasi klubowicze cenili sobie również prelekcje i gawędy z projekcjami multimedialnymi. Najchętniej były słuchane relacje z egzotycznych wypraw w interpretacji pisarza i podróżnika Krzysztofa Dworczyka i gawędy „kresowe”. Cykl o zabytkach, wydarzeniach, obyczajach, ludziach na terenach dawnych Kresów polskich prowadziła Katarzyna Węglicka, historyk sztuki, autorka kilkunastu książek o tej tematyce i 50 tysięcy zdjęć.
Klubową tradycją stało się organizowanie wieczorów literackich. Najczęściej były to spotkania poetyckie połączone z interludiami muzyczno-wokalnymi. W życiu klubowym bardzo cenny był udział lekarzy twórców. Pani dr Aldona Kraus, panowie dr Maciej Kierył i dr Mirosław Kowalski przyjęli zaproszenie na swoje wieczory autorskie.
Statystyka wydarzeń klubowych w okresie od września 2012 r. do marca 2016 r.:
– 23 prelekcje, gawędy
– 4 wykłady (tematyka medyczna i paramedyczna)
– 1 program słowno-muzyczny „Warszawa – Grozny – Warszawa. Wędrówka na Kaukaz” – poruszająca relacja z podróży na Kaukaz, zdjęcia, piosenki czeczeńskie, rosyjskie, polskie, taniec kaukaski
– 12 wieczorów literackich
– 33 koncerty
– 8 programów w formule talk-show
– 9 spektakli
– 19 imprez okolicznościowych (Andrzejki, Ostatki, Spotkania Wigilijne, Wolffiana, Jubileusze TLW, Święto Niepodległości, inne).
Średnio w środowych imprezach uczestniczyło od 20 do 70 osób w zależności od terminu, atrakcyjności propozycji programowej, itd.
W okresie sprawozdawczym na wtorkowe rozgrywki brydżowe (organizowane w Klubie od września 2014 r.) uczęszczało 8 osób.
Imprezy środowe finansowane są z funduszy TLW, średnio miesięcznie koszt realizacji tych imprez wynosi ok. 700 zł. Niewielkie kwoty wpływały za bilety wstępu od uczestników imprez „nielekarzy”.
Od stycznia 2016 r. zaniechano pobierania opłaty za bilety wstępu od „nielekarzy”. Decyzją Komisji Klubowej zmieniono godzinę rozpoczęcia imprez środowych – w miesiącach tzw. zimowych – na godzinę 16.00, – w miesiącach letnich spotkania odbywają się o godzinie 18.00.
Działania w zakresie promocji, reklamy, informacji:
– regularne komunikaty dot. imprez środowych dostarczane do „Pulsu”
– stała dystrybucja wersji drukowanej w Klubie i wśród gości klubowych
– informacja pocztą mailową i tradycyjną do ok. 200-300 osób ze środowiska lekarskiego i sympatyków, bywalców Klubu spoza środowiska lekarskiego
– program spotkań umieszczany na oficjalnej stronie Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego.
Informacja o działalności Koła Lekarzy Emerytów w Towarzystwie Lekarskim Warszawskim
W dniu 28 października 2010 r. do TLW zapisało się 42 lekarzy emerytów skupionych w Okręgowej Izbie Lekarskiej i utworzyło Koło.
Zebrania Koła odbywały się w pierwszym roku raz w miesiącu, a później co trzy miesiące. Lekarze z naszego Koła byli również uczestnikami spotkań organizowanych przez Okręgową Izbę Lekarską. Omawiano problemy medyczne, możliwości pomocy wzajemnej poza jednostkami społecznymi, utrzymywanie więzi pomiędzy członkami TLW.
Wielokrotnie zgłaszanym tematem na spotkaniach była potrzeba zorganizowania przychodni dla emerytów. Rozwiązanie tego postulatu okazało się nierealne (brak podstaw prawnych, brak chętnych do utworzenia i prowadzenia placówki mającej status jednostki gospodarczej ze wszystkimi konsekwencjami, itp.).
Zebrania wspólne uzupełniane były częścią artystyczną, wykładami o tematyce lekarskiej, itp. Ważnym czynnikiem integrującym środowisko jest udział w turnusach rehabilitacyjnych w Wildze, z których każdego roku korzysta ok. 25-30 osób. Należy zaznaczyć, że działają 2-3 grupy 3-6 osobowe, które organizują spotkania w mieszkaniach prywatnych. Ponadto są osoby utrzymujące kontakt z lekarzami z Domu Seniora.
Należy zaznaczyć, że lekarze skupieni w OIL i w TLW korzystają z imprez i wycieczek prowadzonych przez kierownictwo OIL.
Sprawozdanie z działalności Sekcji Historycznej Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego i Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w okresie 2011-2015
Posiedzenia Sekcji odbywały się w przedostatni piątek miesiąca, 10 zebrań każdego roku (z przerwą na lipiec i sierpień), czyli 40 zebrań naukowych i organizacyjnych w okresie omawianej 4-letniej działalności Sekcji Historycznej. Zebrania sprawozdawczo-wyborcze Sekcji odbyły się – 27 czerwca 2011 roku i 27 marca 2015 roku.
W posiedzeniach brało udział średnio około 40 osób (na 80 zapisanych członków w 2011 roku i 77 w 2015 roku). Jedynie w zebraniach sprawozdawczo-wyborczych frekwencja była ograniczona do 20 osób.
Przez trzy lata 2012-2015 Zarząd pracował w składzie dwóch osób: Przewodniczący – Jan Gliński, Wiceprzewodnicząca Bibiana Mossakowska. W tym okresie przedstawiono sylwetki nieżyjących wybitnych i zasłużonych pionierów i twórców medycyny, prezentując ich dorobek naukowy oraz udział w życiu społecznym.
Lista wykładów Sekcji Historycznej w okresie styczeń 2011 – grudzień 2015
(numer wykładu odnosi się do wszystkich wykładów, jakie odbyły się od powstania Sekcji Historycznej)
28.01.2011
266 Mossakowska Bibiana Półwiecze Szpitala Bielańskiego im.
Warszawa ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie.
Słowo wstępne i reportaż z uroczystości
trzydziesto- i czterdziestolecia Szpitala
267 Jelińska Renata Z historii Szpitala Bielańskiego
Warszawa
25.02.2011
268 Kuzaka Andrzej Historia Kliniki Urologii Ogólnej,
Warszawa Onkologicznej i Czynnościowej
Uniwersytetu
Medycznego w Warszawie
25.03.2011
Misiuk-Hojło Marta Klinika Okulistyczna we Wrocławiu
Wrocław (nie dojechała)
269 Mossakowska Bibiana Wspomnienia mego życia i pracy
Warszawa
29.03.2011.
270 Arabas Iwona Historia farmacji warszawskiej, połączone
Warszawa ze zwiedzaniem Muzeum Farmacji Polskiej
29.04.2011
WALNE ZEBRANIE SEKCJI HISTORYCZNEJ
– odwołane, odbyło się 27.06.2011
271 Królikowski Krzysztof Wspomnienie o dr Marii Wiktorii Werkenthin
Warszawa
272 Kalinowska Jadwiga Klinika Okulistyczna Uniwersytetu
Wrocław Medycznego we Wrocławiu i jej profesor
Witold Kapuściński
27.05.2011
273 Gliński Jan Wspomnienie o profesorze Jerzym Szapiro
Warszawa
274 Lew-Starowicz Zbigniew Narodziny seksuologii
Warszawa
275 Izdebski Zdzisław Wspomnienie o profesorze
Warszawa Kazimierzu Imielińskim
17.06.2011
276 Bojczuk Hanna Szpital PCK przy ul. Smolnej 6 Warszawa
Ząbki
23.09.2011
277 Mossakowska Bibiana Wspomnienie o prof. Kazimierzu Łodzińskim
Warszawa
278 Zaorski Andrzej Wspomnienie o dr Zuzannie Kraśnickiej
Warszawa
279 Żawrocki Antonii Prof. dr Nikanor Chrząszczewski (1836-
Gdynia 1906) lekarz – naukowiec – działacz
społeczny w Kijowie
28.10.2011
280 Woy-Wojciechowski Jerzy Trzy krótkie filmy z działalności
Warszawa Polskiego Towarzystwa Lekarskiego
281 Cholewińska-Szymańska Historia Szpitala Zakaźnego św. Stanisława
Grażyna Warszawa w Warszawie
25.11.2011
282 Jakowicki Jerzy Prof. dr Stefan Soszka – życie i dzieło
Lublin
283 Malarewicz Andrzej Prezentacja książki o prof. Stefanie Soszce
Kielce
15.12.2011
284 Jurkiewicz Jerzy Prof. dr Mirosław Mossakowski – życie,
Warszawa działalność, dzieło
27.01.2012
285 Danysz Andrzej Moja przygoda z nauką
Warszawa
24.02.2012
286 Knapp Michał Michał Pilicki (1824-1907) – profesor Szkoły
Warszawa Głównej i Uniwersytetu Warszawskiego –
wojskowy chirurg i anatom na tle epoki
30.03.2012
287 Kułakowski Andrzej Historia Instytutu Radowego
Warszawa
288 Kułakowski Andrzej Wpływ odkryć Marii Skłodowskiej-Curie na
Warszawa rozwój medycyny
289 Kaczkowska Teresa Wspomnienia z dzieciństwa i młodości Marii
Warszawa Skłodowskiej
27.04.2012
290 Żawrocki Andrzej Michał Bułchakow – zarys biografii lekarza
Gdynia
25.05.2012
291 Królikowski Krzysztof Muzeum Medycyny w Warszawie
Warszawa
292 Żbikowski Jakub Zbiory Specjalne w Głównej Bibliotece
Lekarskiej
22.06.2012
293 Małecka Mariola Zakład Leczniczy Laski i jego lekarze
Warszawa
29.09.2012
294 Hrycaj-Małanicz Ewelina Stowarzyszenie Lekarzy Polskich we Lwowie
Lwów
295 Makuch Krzysztof Wspomnienie z uroczystości związanej
Warszawa z 20-leciem Stowarzyszenia Lekarzy
Polskich we Lwowie
26.09.2012
296 Gliński Jan Wspomnienie o profesorze Stefanie
Warszawa Malawskim
297 Duk Iwona Informacja – prof. Zbigniew Rybicki –
Warszawa działalność i dokonania
26.10.2012
298 Wspomnienie o dr Wronkowskiej, dyr.
Szpitala Bielańskiego
299 Rybicki Zbigniew Stanisław W. Pokrzywnicki – twórca polskiej
Warszawa anestezjologii
300 Rondio Zdzisław Stanisław Pokrzywnicki – otwarta nowa
Warszawa droga – spojrzenie seniora na ucznia
30.11.2012
301 Jelińska Renata Wspomnienie o dr Jolancie Zaręba–
Warszawa Wronkowskiej
302 Kaliciński Piotr Wspomnienie o prof. Zygmuncie Kalicińskim
Warszawsa
14.12.2012
303 Pawlikowski Marek Profesor Stanisław Sterkowicz
Łódź
25.01.2013
304 Woy-Wojciechowski Jerzy Czy pamiętasz Zespół Piosenki Lekarskiej
Warszawa „Eskulap”?
22.02.2013
305 Danysz Andrzej Prof. dr Jan Venulet – farmakolog,
Warszawa pracownik WHO, wykładowca uniwersytetów
Afryki, Azji, Europy i USA, organizator
pierwszego Międzynarodowego Ośrodka
Rejestracji Badań Działań Ubocznych Leków
29.03.2013
306 Spławiński Jacek Prof. dr Andrzej Szczeklik – naukowiec,
Kraków lekarz, filozof, muzyk, pisarz
307 Lewandowska-Tarasiuk Eva „Retoryka miłości”: niedokończone dzieło
Warszawa Londyn Andrzeja Szczeklika
25.04.2013
308 Gliński Jan Wspomnienie o prof. Hilarym Koprowskim
Warszawa
309 Dragański Kazimierz Odo Bujwid bakteriolog, działacz społeczny
Warszawa
24.05.2013
310 Grzesiak-Janas Grażyna, Dentystyka dawniej – stomatologia dziś
Białkowska-Głowacka Jolanta
Łódź
311 Meissner Alfred Jerzy Wspomnienie o ojcu profesorze Alfredzie
Warszawa Meissnerze, w 130-lecie urodzin twórcy
stomatologii
21.06.2013
312 Lew-Starowicz Zbigniew Historia seksuologii
Warszawa
313 Eichelberger Wojciech Promocja książki „Być lekarzem – być
Warszawa pacjentem”
27.09.2013
314 Wasyluk Janusz Lekarze Powstania Warszawskiego
Warszawa
315 Mossakowska Bibiana Wspomnienie o ojcu powstańcu Zygmuncie
Warszawa Kamińskim ps. „Kalina”
25.10.2013
316 Krzemiński Edward Dawne podejście do obłędu. Nowe kierunki
Warszawa psychiatrii
29.11.2013
317 Towpik Edward Kształtowanie specjalizacji onkologicznej
Warszawa przeciwrakowej w Warszawie od 1931 r.
318 Towpik Edward Informacja o Muzeum Medycyny przy
Warszawa Uniwersytecie Medycznym w Warszawie
13.12.2013
319 Dragański Kazimierz Instytut Higieny Dziecięcej im. Barona de
Warszawa Lenvala w Warszawie
27.01.2014
320 Jubileusz 90 lat życia i działalności prof.
Andrzeja Danysza
28.02.2014
321 Grassman Magdalena Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz
Piszczatowska Marta jego rola w zachowaniu dziedzictwa
Białystok medycznego na Podlasiu
14.03.2014
322 Gaweł-Dąbrowska Dagmara Historia Zdrowia Publicznego
Wrocław
25.04.2014
323 Szmidt Jacek, Historia transplantologii w Polsce
Grochowiecki Tadeusz
Warszawa
30.05.2014
324 Dragański Kazimierz Profesor Julian Kosiński w 100 rocznicę
Warszawa śmierci – wybitny chirurg i pierwszy Prezes
Warszawskiego Towarzystwa Higienicznego
27.06.2014
325 Faryna Jan, Tadeusz Faryna – wybitny chirurg dziecięcy
Faryna-Wielowiejska Joanna i patriota we wspomnieniach najbliższych
Warszawa
26 09 2014
326 Stoba Czesław Sztuka i medycyna
Gdańsk
31.10.2014
327 Bukowski Marek Chirurgia dziecięca w muzeum
Gdańsk
28.11.2014
328 Rawicz Marcin Historia walki z bólem a rozwój anestezjologii
Warszawa w Polsce
12.12.2014
329 Gliński Jan Jan Gliński o swoim życiu zawodowym
Warszawa i społecznym oraz pracy publicystycznej
30.01.2015
330 Bielecka Elżbieta Historia Polskiego Czerwonego Krzyża
Warszawa
27.02.2015
331 Rancewicz Zofia Dzieje Szpitala im. Dzieciątka Jezus
Wyzgał Janusz w Warszawie
27.03.2015
WALNE ZEBRANIE SEKCJI HISTORYCZNEJ
332 Lewandowska-Tarasiuk Eva Słowo o medycynie
Warszawa Londyn
29.05.2015
333 Mossakowska Bibiana Sprawozdanie z Zebrania Sprawozdawczo-
Warszawa Wyborczego Zarządu Sekcji
334 Fikus Magdalena Historia i rozwój genetyki
Warszawa
26.06.2015
335 Cukrowska Bożena Choroby cywilizacyjne XXI w.
Warszawa
30.10.2015
336 Fikus Magdalena Genetyczne człowieczeństwo
Warszawa
27.11.2015
337 Izdebski Zbigniew, Humanizacja medycyny
Toroń-Fórmanek Barbara
Zielona Góra
22.12.2015
338 Jubileusz 100-lecia dr. Jana Bohdana
Glińskiego