Pamiętnik TLW 2010
Początki Oddziału i Kliniki Neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego
Witold Mazurowski
Początki Oddziału i Kliniki Neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego
Od czasu przeniesienia Kliniki Neurochirurgii Akademii Medycznej ze Szpitala Przemienienia Pańskiego do Szpitala Dzieciątka Jezus w 1951 r., w prawobrzeżnej Warszawie, na Pradze, nie było oddziału tej specjalności przez bardzo wiele lat. Dopiero budowa Szpitala Bródnowskiego o wielospecjalistycznym profilu stworzyła możliwości lokalowe otwarcia oddziału neurochirurgii. Po kilkumiesięcznych przygotowaniach, gromadzeniu sprzętu i instrumentarium specyficznego dla tej specjalności, w marcu 1981r. z inicjatywy dyrektora szpitala dr. Tadeusza Sikorskiego otwarto Oddział Neurochirurgiczny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Warszawie na Bródnie. Ordynatorem oddziału został docent (później profesor) Witold Mazurowski.
(Foto)
Urodził się w 1926 r., studia na Wydziale Lekarskim UW/AM w latach 1946 – 1952; doktorat w Akademii Medycznej w Warszawie w roku 1964 na podstawie pracy pt. „ Śródczaszkowe krwiaki zewnątrzmózgowe”; habilitacja w Akademii Medycznej w Warszawie w 1970 r. na podstawie rozprawy pt. „Leczenie chirurgiczne tętniaków śródczaszkowych za pomocą wzmacniania ich ściany masami plastycznymi”. Pracował w Klinice Neurochirurgii AM od 1951 r., początkowo jako stypendysta Ministerstwa Zdrowia, potem starszy asystent, adiunkt, docent. Tytuł naukowy profesora otrzymał w 1990 roku.
Jego zastępcą został dr med. Metody Dąbrowski (zmarł w 1992). Ordynator oddziału zachował etat w Klinice Neurochirurgii AM w Warszawie, będąc z niej oddelegowany do pracy w Szpitalu Bródnowskim. Wraz z nim przeszli lekarze medycyny Barbara Gawur i Zbigniew Mossakowski i stanowili początkowo bardzo nieliczny zespół asystencki. Oddziałową pielęgniarek została pani Elżbieta Bieniek.
Oddział dysponował 25 łóżkami, dwiema salami operacyjnymi wyposażonymi w podstawowy sprzęt do operacji neurochirurgicznych. Szpital nie posiadał w tym czasie tomografu komputerowego i w związku z tym korzystał z pracowni tomografii komputerowej Szpitala Klinicznego AM.
Stopniowo zespół asystentów zaczął się powiększać. I tak w 1982 r. na stanowisku asystentów zatrudnieni zostali lekarze: Roman Klisiewicz, Wojciech Trautsoult (zmarł w 1997), Mirosław Ząbek (późniejszy kierownik kliniki), a w latach następnych dalsi. W latach 1985-1987 zostało zakupione dla oddziału bardzo nowoczesne wyposażenie sali operacyjnej. Natomiast ciągle zbyt mała była liczba łóżek, jak na potrzeby bardzo dużego rejonu. Dlatego też w czasie generalnego remontu w 1996 r. powiększono oddział do 45 łóżek z czego 5 łóżek, których pięć stanowiło salę intensywnego nadzoru. Z oddziałem ściśle współpracuje poradnia neurochirurgiczna.
W omawianym okresie specjalizacje I i II stopnia w zakresie neurochirurgii uzyskali m. in.: Mirosław Ząbek, Bogdan Ciszek (później profesor, kierownik Zakładu Anatomii Prawidłowej AM), Barbara Gawur, Roman Klisiewicz, Rafał Górski, Henryk Koziara, Piotr Biliński, Rafał Taczanowski, Wojciech Trautsoult, Grażyna Janulis. Ponadto pracowali: Maciej Wieczorkowski, Wioletta Szałkowska Andrzej Gąsecki, Jacek Szapiro, Michał Mierzejewski, Klaudiusz Papierski.
W 1996 r. przeprowadzono generalny remont oddziału, powiększając jednocześnie jego powierzchnię o cztery sale chorych (16 łóżek), dyżurkę pielęgniarek– osiągając razem 45 łóżek. Założono wówczas tor wizyjny transmitujący obraz mikroskopowy z sali operacyjnej do chwili obecnej do pokoju lekarskiego na V piętrze.
W 1996 r. ordynator oddziału– prof. Witold Mazurowski– przeszedł na emeryturę, pozostając jeszcze w pracy przez 2 lata w niepełnym wymiarze godzin. W 2000 Oddział Neurochirurgii włączony został w strukturę Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, uzyskując statut Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego CMKP, a doc. Mirosław Ząbek mianowany został profesorem nadzwyczajnym w tej uczelni. Realizując swoje statutowe cele Klinika Neurochirurgii od chwili przyłączenia do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego do chwili obecnej prowadzi obowiązujące i doskonalące nauczanie podyplomowe. Kierownik Kliniki prof. nadzw. dr hab. med. Mirosław Ząbek po raz drugi pełni funkcję konsultanta kraju w dziedzinie neurochirurgii i prezesa Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów.
Profesor dr hab. med. Witold Mazurowski przez wiele lat pełnił funkcję konsultanta krajowego ds. neurochirurgii , a w latach 1996-1998 funkcję tę pełnił prof. nadzw. dr hab. med. Mirosław Ząbek .