<< powrót

Lekarze Powstania Warszawskiego

Koleżanki i Koledzy!

Koleżanki i Koledzy!

Opracowanie dr Haliny Jędrzejewskiej pseudonim „Sławka” Pt. „Lekarze Powstania Warszawskiego”  zawiera spis około tysiąca nazwisk i konspiracyjnych pseudonimów lekarzy uczestniczących w Powstaniu, z których  wielu poległo, zostało pomordowanych lub zmarło z ran i wycieńczenia.  Autorka opracowała również kilka życiorysów, stanowiących przejmujące dopełnienie przedstawionej listy.

Otrzymaliśmy dokument – świadectwo o życiu i śmierci ludzi, dla których Polska, istniejąca jedynie w marzeniach, ta ich upragniona i wyśniona Polska była mimo wszystko  bytem realnym, stanowiła oczywisty obowiązek.

„Używanie Panie Prezesie słów „bohaterstwo, poświęcenie, patriotyzm”, nie jest w tym przypadku właściwe – to był po prostu nasz obowiązek, żołnierski obowiązek. Normalnie”. Ten cytat to wielokrotnie powtarzające się w rozmowach z Żołnierzami Polski Walczącej sformułowanie. Dlatego lekarze razem z pielęgniarkami zostawali przy swoich chorych, z całą świadomością oczekującej ich za chwilę śmierci. Dlatego sanitariuszki szły po rannych, omijając ciała poległych koleżanek, próbujących podobnie jak one nieść pomoc. I jak one ginęły. Normalnie – obowiązek.

Pisać o tym trudno, mówić nie sposób. Lepsza jest cisza. I tylko ci, którzy mają szczęście łaski wiary, mogą się jeszcze w tej ciszy pomodlić.

Prezes

Jerzy Jurkiewicz