<< powrót

Aktualności

Imprezy kulturalne marzec-kwiecień 2020 r.

Towarzystwo Lekarskie Warszawskie
Klub Lekarza, ul. Raszyńska 54, 02-032 Warszawa
Tel.: 22 823 96 83; 22 822 23 42
www.tlw.waw.pl
e-mail: tlw@onet.pl, rezerwacja@klublekarza.pl

   

             MARZEC – KWIECIEŃ  2020

            IMPREZY I SPOTKANIA NAUKOWE


04.03.2020 ŚRODA  g.17.00
WILEŃSKI KAZIUK I INNE KRESOWE KIERMASZE, JARMARKI

Wilno słynie ze swojego Kaziuka, ale czy tylko odbywał się tam ten jeden jarmark?    A czym był jarmark Świętojurski, z którego słynął niegdyś uśmiechnięty Lwów?  Gdzie na Podolu sprzedawano najlepsze konie i co to były kontrakty kijowskie? A nie można przecież zapomnieć o targach huculskich czy poleskich. Który był związany z ptakami? Wiele ich było. Każdy miał swój koloryt, specjalizację. Co pozostało z ich Bogactwa i feerii kolorów? Na te pytania odpowiem podczas opowieści o znanych i tych mniej popularnych kresowych jarmarkach .Prowadzi  Katarzyna Węglicka ,   z wykształcenia  historyk sztuki i polonistka.  Od 30 lat zajmuje się dawnymi Kresami Rzeczypospolitej, spędzając tam wiele miesięcy każdego roku, rozmawiając z ludźmi, zbierając materiały dokumentujące polskie ślady, historię, szlaki literackie, zdarzenia z bliższej i dalszej przeszłości. Wydała 12 książek-gawęd o miejscach, ludziach i zdarzeniach z terenów obecnej Litwy, Białorusi i Ukrainy, zbierając materiały in situ, fotografując (posiada zbiór kilkudziesięciu tysięcy zdjęć z tamtych terenów), pisząc artykuły, spędzając wiele czasu w ros., biał., lit., ukr. bibliotekach i archiwach.

11.03.2020 ŚRODA g. 17.00
„RUMUŃSKIE BŁOTA LECZNICZE – FENOMEN NATURY

(Eforia nad morzem Czarnym).Prelekcja i prezentacja multimedialna.
Prowadzi Kazimierz Kwasiborski, były pracownik Uniwersytetu Medycznego (wydział farmaceutyczny). Obecnie Kazimierz Kwasiborski prowadzi Biuro Podróży Kwatour , organizujące wyjazdy dla lekarzy.

16.03.2020  PONIEDZIAŁEK  g. 14.00
Spotkanie  Komisji Lekarzy Seniorów  Okręgowej Izby Lekarskiej.
W programie spotkania:
„PIOSENKI I SZMONCESY W KRAMIE KRAMARSKICH”.
Występują: Teresa Kramarska, Wojciech Wiliński.
Program prowadzi  Krzysztof Kietczer.
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH.

25.03.2020 ŚRODA g. 17.00
„ MEDYCYNA WARSZAWSKA LAT 20-TYCH  I 30-TYCH XX w.
:
Szpital św. Zofii lekarze i ich pacjentki na starych fotografiach”. Wspomnienia i pokaz zdjęć .Prowadzi Elżbieta Schilling.

 

 01.04.2020 ŚRODA g. 17.00
„ WSPOMNIENIA DŁUBKA ZENONA „przez jego żonę Jolantę spisane
.
Autorka Joanna Aleksandra  Jakubik zaprasza na promocję książki, rozmowę.
Ponadto w programie muzyka i śpiew.  Z pisarką występuje: Monika Iżycka i Marek Korzemski czyli  duet gitarowo-muzyczny „PARA DINO”:     śpiewający gitarzysta- ogrodnik oraz kochająca śpiewać pani doktor neurolog. Joanna Aleksandra Jakubik: poetka, prozatorka, wydawca. Ma wykształcenie medyczne, jednak związana jest z literaturą, poprzez firmę wydawniczą PRINT-LAND, którą od 2006 r. prowadzi samodzielnie. Ukończyła podyplomowy kurs dokształcający Instytutu Badań  Literackich  PAN. Uczestniczy w warsztatach oraz plenerach  literackich.  Przez  10 lat związana z Literackim Portalem Fabrica Librorum, którego była redaktorką.  Pisze książki prozatorskie, recenzje książek. Jej wiersze, opowiadania  i wywiady można znaleźć na portalach literackich, w kilkunastu antologiach, w tomikach pokonkursowych oraz gazetach literackich. Jest laureatką wielu konkursów      prozatorskich oraz poetyckich. Prowadzi spotkania i zajęcia z dziećmi. Zajęcia dotyczące literatury polskiej prowadziła w szkołach wileńskich, za co Centrum Kultury Polskiej na Litwie przyznało jej Dyplom za Tworzenie Wizerunku Polski na Arenie Międzynarodowej. Pełni rolę sekretarza Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddziału Warszawskiego II, jest także sekretarzem Salonu Literackiego Schillingówka.

 

06.04.2020  PONIEDZIAŁEK  g. 14.00
SPOTKANIE WIELKANOCNE Komisji Lekarzy Seniorów  Okręgowej Izby Lekarskiej.

Zgłoszenia i zapisy u  p. Renaty Sobolewskiej :
tel. 22 54 28 330 lub 48 668 356 102.Ilość miejsc ograniczona.

 

15.04.2020 ŚRODA  g.17.00

„KORONAWIRUS  – JAK ZAPOBIEGAĆ  I  WALCZYĆ Z NIM?”   wykład 

i dyskusja.Prowadzi dr Paweł Grzesiowski.

Jest adiunktem w Szkole Zdrowia Publicznego w Centrum

Medycznym Kształcenia Podyplomowego,  kierownikiem  Zakładu   Profilaktyki Zakażeń  w Warszawie.

20.04.2020  PONIEDZIAŁEK  g. 14.00
Spotkanie  Komisji Lekarzy Seniorów  Okręgowej Izby Lekarskiej
.
W programie:
„NIEZŁOMNA WARSZAWSKA SYRENA” promocja książki  o Krystynie Krahelskiej– „ opowieść biograficzna o Krystynie Krahelskiej ,  jej rodzinie i  przyjaciołach”. Spotkanie z autorkami: Marią Marzeną Grochowską  i Beatą Tomecką.

 

22.04.2020 ŚRODA g.17.00
„RANDEZ- VOUS ZE SŁOWEM, PRZYSŁOWIEM I DOWCIPEM
interaktywny, debiutancki program autorski Janusza Osuchowskiego, związanego  od kilku lat z „Teatrzykiem A’la Kabaret”.O artyście:”umysł ścisły, dusza romanisty.Tańczy , śpiewa i recytuje.Ostatnio zaczął tworzyć i pisze poezje wynikające z jego romantycznej duszy, a przede wszystkim z gorącego i otwartego serca dla przyjaciół” .

29.04.2020 ŚRODA g.17.00
„SUTRY W KAMIENIU KUTE” z czasu rozpowszechniania buddyzmu w Chinach.

Prezentacja książki i pokaz zdjęć. Prowadzi autor  Andrzej Kotnowski,  fotograf, podróżnik, inżynier budownictwa, w młodości żeglarz i taternik.

Spotkania Koła Seniorów Roku Akademickiego 1946/1951 TLW odbywają się  w każdy pierwszy wtorek każdego miesiąca.
Bliższe informacje dot. programu klubowego: tel.: 602 639 916 (Ewa Warelis),
22 823 96 83 ( Klub Lekarza)

Przewodniczący Komisji Klubowej
Dr n. med. Adam Czarnecki